تهران، ساختمان پانامال

خیابان آزادی

شنبه تا چهارشنبه 9:00 - 17:00

بالش بیمارستانی

در این مطلب می‌خواهیم درباره‌ی بالش  بیمارستانی و انواع آن‌هاو ویژگی و معایب آن‌ها بپردازیم.

بالش‌ بیمارستانی

بالش بیمارستانی یکی  از مهم‌ترین منسوجات و کالاهای بیمارستانی می‌باشد، که علاوه بر راحتی خواب بیمار در سلامتی او اثر به سزایی دارد. بازار فروش عمده بالش‌های بیمارستانی با مدل‌های مموری فوم دار، ساده، طبی، گردنی و …  محصولات مورد نیاز بیماران را تامین می‌کند. تولید بالش‌های بیمارستانی برای بیماران مختلف، با الیاف و استانداردهای گوناگونی انجام می‌شود و بالش‌های طبی مموری فوم، یکی از نمونه بالش‌هایی می باشد که می‌توان عرضه نمود. همچنین در برخی موارد که به بالش‌های معمولی نیاز می‌باشد، از بالش‌های پشم شیشه و یا الیاف طبیعی نظیر پر قو، پنبه، پشم و … استفاده می‌شود.

بالش های بیمارستانی

انواع بالش‌بیمارستانی

 • بالش پنبه‌ای
 • بالش طبی ساده
 • بالش مموری فوم طبی

بالش پنبه‌ای بیمارستانی

از مدل بالش‌های ارزان برای مصارف بیمارستانی، می‌توان به بالش های پنبه ای اشاره کرد که این نوع بالش‌ها برای اکثریت بیمارستان‌ها مناسب و کاربردی هستند. اما قیمت این نوع بالش‌ها هم با توجه به وزن پنبه و الیافی که برای پر کردن آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، متغیر خواهد بود. این نوع بالش‌ها هم نرم و راحت بوده و هم برای مصارف بیمارستانی بسیار ارزان قیمت است.

بالش  طبی ساده بیمارستانی

استفاده از این نوع بالش‌ها فشارهای وارده بر مهره‌های کمر و گردن را کاهش داده، و از آنها برای بهبود بیمارهایی که دیک کمر و آرتروز دارند و تعریق زیاد می‌کنند و همچنین برای زنان باردار کمک گرفته می‌شود.  ساختار اصلی این بالش‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و همچنین از لحاظ کاربرد، مواد تشکیل دهنده و شکل ظاهری نیز در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین جهت قیمت بالش طبی و انواع آن‌ها نیز متغیر می‌باشد.

ویژگی‌های استفاده از بالش‌های طبی

 • بهبود کیفیت خواب بیمار
 • جلوگیری از درد در ناحیه گردن
 • پیشگیری از آرتروز
 • بهبود جریان گردش خون
 • جلوگیری از تعریق
 • جلوگیری از پف چشم و خروپف
 • جلوگیری از شانه درد

بالش طبی بیمارستانی

انواع بالش  طبی و کاربرد آن‌ها

  1. بالش زانودرد : بالش‌های زانو درد طبی را می توان بین پاها در محل اتصال زانوها و یا زیر زانو قرار داد. این نوع بالش‌ها برای کسانی که دچار درد و ساییدگی در نواحی مفصل زانو شده‌اند یا مشکل در ناحیه کمر دارند  و امکان خوابیدن به روی کمر در حالت صاف نداشته باشند و یا به خاطر واریس مشکل جمع شدن خون در پاها را دارند توصیه می‌گردد. این نوع بالش طبی باعث ارتفاع گرفتن پای بیمار شده و قرار گرفتن بالش بین پاها باعث عدم ساییدگی زانو هنگامی که فرد به پهلو می‌خوابد می‌شود.
  2. بالش تنگی نفس : کسانی که تنگی نفس دارند یا موقع خواب خروپف زیادی می‌کنند، به خاطر بعضی بیماری‌ها باید لوله به دهان و بینی وصل باشد یا به خاطر درد کمر باید روی شانه بخوابند، بالش‌های طبی تنگی نفس توصیه می‌شود. معمولا جنس آنها از پلی استر و فوم های مرغوب می‌باشد.
  3. بالش طبی نشیمنگاه : بالش گرد برای نشستن با طراحی طبی برای سالمندان، معلولان یا بیمارانی که مجبور هستند به خاطر شرایط خود مدت زمان طولانی نشسته کار کنند بسیار مؤثر است. بالش طبی حلقه‌ای یا نشیمنگاهی از بی حس شدن و زخم شدن پوست باسن جلوگیری کرده و جلوی مشکلات بیشتر برای بدن را می‌گیرند. همچنین این بالش برای بیمارانی که زخم بستر دارند یا در معرض زخم بستر هستند بسیار مناسب است.
  4. بالش گردن درد : برای کسانی است که به خاطر ضربه وارد شدن به سر و گردن، آرتروز یا درد در ناحیه کمر، از ناحیه گردن رنج می‌برند. این بالش ها یک لبه باریک متصل به فیبر نرم وسط بالش دارند، یک لبه پهن هم در طرف مقابل و در پایه هم یک فیبر متوسط قرار گرفته است. همچنین تراکم بالای آنها جلوی بروز درد در ناحیه گوش را می‌گیرد.
  5. بالش سر نوزاد : نوزاد که بدنیا می‌آید جمجمه آنها هنوز نرم است و به مدت طولانی روی زمین دراز می‌کشند، بعد از مدتی شکل جمجمه تغییر کرده و دچار سندرم صاف شدن سر نوزاد می‌گردند. حفره وسط این بالش از صاف شدن سر نوزاد جلوگیری می‌کند و اندازه آن هم دقیقا مشابه با سر نوزاد طراحی گردیده است.

راهنمای خرید بالش  طبی بیمارستانی

بالش‌های طبی بیمارستانی را باید با توجه به نوع و سایز و قابلیت تنظیم آن‌ها خریداری کرد. سایز بالش‌ها از  کوچک گرفته تا بزرگ متغیر است. بر حسب سایز سر بیمار باید بهترین گزینه را انتخاب کرد، همچنین بالش‌های نشیمنگاهی باید به حجم لگن توجه کرد. قابلیت تنظیم هم برای بیمارانی است که شکستگی یا بیماری ای در ناحیه گردن یا ستون فقرات خود دارند.

بالش  مموری فوم طبی

بالش‌های مموری فوم طبی حالتی از ماده بین مایع و جامد می‌باشند و این به این معناست که اگر نیرویی به مموری اعمال شود ماده در در جهت آن نیرو تغییر شکل می‌دهد و بعد از آن دوباره ماده به شکل اولیه خود باز می‌گردد. این فوم‌ها به خوبی از سر و گردن، شانه و باسن حمایت می‌کند و وضعیت آن‌ها را در موقعیت ایده آل قرار می‌دهد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم که دچار آرتروز، درد گردن و دیسک کمر هستند از این بالش ها استفاده می‌نمایند. این فوم‌ها باعث می‌شود که فشار به یک نقطه وارد نگردد و بین تمام اعضای بدن پخش شود.

بالش مموری فوم طبی

دلیل استفاده از بالش‌ مموری فوم طبی

همان طور که گفتیم بالش‌ها نقش مهمی در بیمارستان‌ها برای بیماران دارد. اگر بیمار به پشت بخوابد، باسن او تحت فشار خواهد بود و بخش‌هایی از ستون فقرات به خوبی پشتیبانی نمی‌شود، به صورت بالقوه در روز بعد دچار کمر درد می‌شود. اگر در به سمت چپ یا راست بخوابد، ستون فقرات و شانه‌ها بیشترین فشار را تحمل می‌کنند و در حالت دمر (خوابیدن به سمت شکم)، گردن، ستون فقرات، و اندام‌های داخلی بدن در بدترین وضعیت خود قرار می‌گیرند. بالش مموری فوم طبی  در هر وضعیتی از بدن به خوبی پشتیبانی می‌کند.

انواع بالش‌ مموری فوم طبی

 • بالش سنتی : بالش فوم حافظه سنتی تقریبا به عنوان بالشی معمولی در نظر گرفته می‌شود، به جز اینکه مواد اولیه آن از فوم حافظه ساخته شده است. بر خلاف سایر انواع بالش‌های مموری، اینها جریان هوای را به خوبی در هنگام خواب به گردش می‌اندازند که منجر به خنک شدن بالش می‌شود که بسیار برای خواب خوب بیمار موثر است.
 • بالش کانتور : بالش کانتور، محبوب‌ترین انواع بالش‌های فوم طبی است. در حقیقت، بهترین پشتیبانی را از سر و کردن را ارائه می‌دهد. به راحتی می توانید این نوع بالش را تشخیص دهید، زیرا در بخش مرکزیش، مقدار گود‌افتادگی وجود دارد. این بالش می‌تواند از گودی گردن به خوبی حمایت کند. همچنین، گفته می‌شود که در کاهش خروپف، وضعیت بهتر ستون فقرات و بهبود گردش خون مفید است.
 • بالش گوه‌ای شکل : این نوع بالش شبیه گوه است و باعث میشود در زمان خواب سرکمی بالاتر قرار گیرد. این بالش برای بیمارانی که رفلکس اسید معده، درد پا، سوزش سر دل دارند بسیار مناسب است.
 • بالش دور گردنی : این نوع بالش استوانه ای شکل میباشد و برای کسانی که درد کمر و گردن دارند مناسب است.

نقاط قوت و ضعف بالش  مموری فوم طبی

از جمله فواید این بالش عبارتند از :

 • رفع درد و فشار
 • پشتیبانی از سر و گردن
 • قابل شستشو بودن
 • دوام

حال میخواهیم  به نقاط ضعف این بالش اشاره کنیم :

 • نگهداری گرما: از آنجا که فوم مموری گرما را حفظ می‌کند، این موضوع می تواند در محیط های گرم تا حدودی ناراحت کننده باشد. انواعی از روش‌ها برای این مشکل وجود دارند که شامل:
  • ژل‌های خنک کننده،
  • ویژگی‌های تهویه
  • سایر مواد خنک‌کننده
 • قیمت: بالش‌های مموری فوم  طبی در مقایسه با سایر بالش‌ها گران‌تر هستند. در برخی موارد قیمت یک بالش حافظه فوم می‌تواند برابر با قیمت ۳ تا ۵ بالش معمول باشد.

بالش های راحتی بیمارستانی

به طور کلی میتوان گفت بالش‌های بیمارستانی و لباس بیمارستانی از مهم ترین منسوجات بیمارستانی می‌باشند.

برای بالش بیمارستانی، می توان از روبالشی بیمارستانی نیز تهیه کنید. روبالشی از دسته ملحفه بیمارستانی می‌باشد که در کنار آن می‌توان رویه تشک بیمارستانی و کار آن را تهیه نمایید.

 

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *