تهران، ساختمان پانامال

خیابان آزادی

شنبه تا چهارشنبه 9:00 - 17:00

تشک بیمارستانی

تشک‌های بیمارستانی یکی از مهم‌ترین منسوجات بیمارستانی می‌باشد زیرا بیماران تمام مدت بستری برروی تخت بیمارستانی بستری هستند و باید بهترین تشک بیمارستانی که با ملحفه بیمارستانی کاور شده‌اند برای آن‌ها فراهم شود. در این مطلب می‌خواهیم درباره تشک بیمارستانی و ویژگی آن صحبت کنیم.

انواع تشک بیمارستانی مناسب برای بیماران

از رایج ترین انواع تشک‌های بیمارستانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تشک‌های فنری: درون این تشک از فنرهای فلزی (گاهی‌اوقات در ترکیب با فوم باکیفیت) کار گذاشته می‌شود. تعداد فنرها به طور یکسان در کل تشک قرار می‌گیرند تا همه قسمت‌های تشک بتواند بدن بیمار را به درستی نگه‌دارد و بدن دچار گرفتگی و درد در ناحیه کمر نشود. البته این نوع تشک مناسب افرادی است که به روی شکم می‌خوابند، زیرا با اطمینان می‌تواند فرد را در وضعیت خوب و راحتی نگه‌دارند. از آنجایی که هوا را به خوبی از خود عبور می‌دهند، موجب خنکی سطح و آسایش فردی می‌شوند که روی آن خوابیده است. این تشک در اندازه‌، طراحی و تعداد فنرهای مختلف تولید می‌شود. همچنین قیمت این تشک بسیار مقرون به صرفه است.

تشک فنری

  • تشک‌های مموری فوم: این تشک‌ها، جدیدترین و محبوب‌ترین تشک‌های بازار هستند که پزشکان خرید این تشک را بیش از هر نوع تشک دیگر برای بیماران توصیه کرده‌اند. در تولید این تشک از چند لایه فوم استفاده می‌شود که می‌تواند فرم و شکل بدن را به خوبی حفظ کند و جلوی انحناء بدن، به‌ویژه در قسمت کمر را بگیرد. در واقع از این فوم‌ها در تولید تشک‌های طبی معمولی هم به‌کار استفاده می‌شود. استفاده از مموری فوم در تولید تشک، نیاز به جابه‌جا و سر و ته کردن را حذف کرده است. دوام این تشک نیز بسیار بالا می‌باشد.

تشک مموری فوم

  • تشک مواج بیمارستانی: درون تشک مواج بیمارستانی حفره‌های حاوی هوا وجود دارد که این حفره‌ها با تغییر حالت بدن و فشار موجود، با پر و خالی شدن از هوا، نقاط فشار بدن را در حالت مناسبی قرار می‌دهد. به این وضعیت موج‌درمانی می‌گویند. تشک مواج به وسیله دو کانال مجزا فشار وزن بیمار بترس شده را در نقاط مختلف بدن جابه‌جا می‌کند و ازاین طریق از ثابت ماندن تمام فشار وزن بیمار در یک نقطه خاص جلوگیری می‌کند. این نوع تشک مناسب بیمارانی است که مجبور به استراحت طولانی‌مدت در رختخواب هستند و در معرض زخم بستر قرار دارند. درواقع این نوع تشک از ابتلا به زخم بستر پیشگیری می‌کند. همچنین با ویژگی موج‌درمانی این تشک، سیستم جریان خون بیمار و وضعیت پوست او بهتر می‌شود.این تشک برای افرادی که مشکل حرکتی دارند یا در خطر زخم‌های ناشی از فشار وزن بدن روی تشک هستند، انتخاب بسیار مناسبی است.

تشک مواج سلولی

  • تشک بادی: این تشک هم از هوا پر است و به‌گونه‌ای تولید شده که می‌تواند جلوی نشت هوا را بگیرد. این نوع تشک هم مانند تشک‌های مواج، نقاط فشار روی بدن بیمار را کم می‌کند و هوا در آن به آهستگی (100 لیتر در دقیقه) جریان دارد. این شرایط باعث می‌شود دمای معمولی پوست کاملا حفظ شود. همچنین پارچه به‌کار رفته در این تشک، بخار را جذب کرده و رطوبت اضافی را کاهش می‌دهد. به این صورت فرآیند درمان جراحت‌ها و زخم‌های بیماران را سرعت می‌بخشد. این تشک برای افرادی که توانایی حرکت ندارند و همچنین کسانی که شب‌ها به شدت عرق می‌کنند یا اختلال خواب دارند، مناسب است. همچنین تشک‌هایی در بازار وجود دارد که ویژگی‌های تشک بادی و تشک مواج سلولی را با هم ترکیب کرده و فرآیند درمان جراحت‌های بیمار را بهبود می‌بخشد. همچنین از ایجاد زخم بستر پیشگیری می‌کند.

نکات مهم در هنگام خرید تشک بیمارستانی

هنگام خرید تشک برای بیمار باید به یکسری نکات توجه داشت:

  1. عملکرد و مزایای خاص را در نظر بگیرید: یک تشک استاندارد معمولی را نمی‌توان روی تخت‌های قابل تنظیم، مانند آنچه که در بیمارستان‌ها وجود دارد، قرار داد. زیرا قابلیت تا شدن مانند تخت را ندارد. بنابراین هنگام خرید تشک مخصوص بیماران باید نوعی را خریداری کنید که مانند تخت بیمارستانی، قابلیت خم و تا شدن داشته باشد. همچنین به دلیل اینکه برخی از بیماران مجبور به استراحت طولانی‌مدت هستند، باید به ضخامت مناسب تشک‌ها هم توجه نمود. در واقع تشک باید آنقدر نازک باشد که بتواند خم و تا شود و در عین حال آنقدر ضخیم باشد که فرم بدن بیمار را به خوبی حفظ نماید.
  2. تحمل وزن آن چقدر است: تشک‌های فنری معمولا تا 114 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کنند. اما تحمل وزن تشک‌های فوم‌دار، 125 تا 180 کیلوگرم است. برخی از تشک‌هایی که مخصوص افراد سنگین‌وزن هستند، طوری تولید می‌شوند که وزن‌های بیش از 180 کیلوگرم را هم تحمل کنند.
  3. قیمت و موارد بکار رفته در آن:  تشک‌ بیمارستانی و مخصوص بیماران، از نوع فنردار یا فوم‌دار هستند. نوع فنردار آن ارزان قیمت است. البته تشک‌های فوم‌دار هم خیلی گران نیستند و از آنجایی‌که عملکردی بهتر از تشک‌های فنردار دارند، متخصصان خرید این نوع تشک را برای بیماران توصیه می‌کنند. گران‌ترین نوع تشک هم تشک مواج است که برای آسایش بیماران، بهترین نوع تشک به حساب می‌آید.
  4. اندازه تشک: بیشتر تشک‌های مخصوص تخت‌های بیمارستانی، حدود 200 سانتی‌متر طول و 90 سانتی‌متر عرض دارند. اما تشک‌های بزرگتر از این هم وجود دارد. قبل از خرید تشک باید اندازه‌های تخت‌ بیمار را بدانید و سپس تشک مناسب تخت را خریداری کنید.

مواد تشکیل دهنده تشک بیمارستانی

بیشتر تشک‌های بیمارستان از یک یا چند مورد تشکیل شده اند: کف، کویل‌های داخلی، هوا یا ژل. هرچند ممکن است اشتراکات آن‌ها محدود باشد ، این تشک‌ها را می‌توان در چندین زمینه مجزا طبقه بندی کرد (برخی از آنها شناخته شده اند که با هم همپوشانی دارند): تشک‌های داخلی ، تشک‌های کف ، تشک‌های کم هوا ، تشک‌های فشار متناوب ، تشک‌های چرخشی جانبی و تشک‌های باریاتری.

تخت و تشک بیمارستان

9 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *