تهران، ساختمان پانامال

خیابان آزادی

شنبه تا چهارشنبه 9:00 - 17:00

تخت بیمارستانی

تخت بیمارستانی، تختی است که برای رفاه حال بیماران طراحی و ساخته شده است. در این مطلب می‌خواهیم به تعریف تخت بیمارستانی،انواع آنها و کاربرد آنها بپردازیم.

آشنایی با تخت بیمارستانی

تخت بیمارستانی تختی است که برای استراحت بیمار در طول زمان بستری او در بیمارستان فراهم شده است. تخت‌ها یکی از اجزای جدا نشدنی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستند. گرچه نام آن تخت بیمارستانی است ولی  افراد برای بستری بیمار خود در منزل نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

تخت های بیمارستانی

 

تاریخچه‌ی تخت‌های بیمارستانی

اگر بخواهیم به تاریخچه‌ی تخت‌های بیمارستانی بپردازیم همانطور که در تاریخچه ی بیمارستان ها گفتیم باید به اولین آن و اولین استفاده از آن اشاره کنیم. اولین باری که از تخت بیمارستانی با ریل جانبی استفاده شد در سال‌های بین 1815 تا 1825 در بریتانیا بود. ازاین تخت‌ها به عنوان تخت های حمل بیمار استفاده می‌شود و تنها دارای دو میله آهنی که فقط با یک یک پارچه زخیم برزنتی که به عنوان جایگاه حمل بیمار در نظر گرفته شده بود، به یکدیگر متصل گردیده بودند. در سال 1909 تخت بیمارستانی شکن دار توسط ویلیس دوگچ اختراع شد. این تخت‌ها دارای حالات متفاوت بوده و به سرعت به محبوبیت رسیدند.

ویژگی تخت بیمارستانی

  1. تخت بیمارستانی باید دارای ریل ها و حفاظ‌های کنار تخت با قابلیت باز و بسته شدن باشد، تا از بیمار محافظت نماید.
  2. جنس بدنه ی تخت‌های بیمارستانی به گونه‌ای است که قابل ضدعفونی کردن و شستشو باشد.
  3. دارای قابلیت نصب تجهیزات موردنیاز می‌باشد.
  4. در زیر پایه های این تخت‌ها چرخ‌هایی نصب گردیده  که جا به جایی آنها را آسان می‌کند.
  5. تخت‌های بیمارستانی نسبت به سایر تخت‌های معمولی از ابعاد بزرگتری برخوردار بوده که این امر سبب راحتی بیشتر بیمار می‌شود.

انواع تخت بیمارستانی براساس سیستم کنترل تخت

تخت بیمارستانی با توجه به نوع سیستم کنترل تخت به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • تخت بیمارستانی دستی یا مکانیکی : این تخت ساده ترین نوع تخت بیمارستانی است. دراین نوع تخت، برای تنظیم ارتفاع تخت،سر و پای تخت از اهرم مکانیکی استفاده می‌شود.
 • تخت بیمارستانی نیمه برقی( نیمه الکترونیک ) : در این نوع تخت، تنظیم ارتفاع دستی، و تنظیم سر و پای تخت برقی می‌باشد.
 • تخت بیمارستانی تمام برقی( تمام الکترونیک ) : در این نوع تخت، تنظیم ارتفاع و سر و ته تخت تمام الکترونیک است.

 مزایای تخت تمام برقی

  • دارای باتری شارژی جهت استفاده در هنگام قطعی برق
  • چرخ های ترمزدار
  • دارای چند نوع پوزیشن برقی
  • دارای ریموت کنترل

تخت های تمام برقی

انواع تخت کلینیک تخصصی براساس تغییر زاویه تخت

یکی دیگر از معیارهای دسته بندی انواع تخت بیمارستانی، تعداد قسمت‌های تغییر زاویه تخت می‌باشد. تخت بیمارستانی از این زاویه‌ها که شکن نامیده می‌شود، می‌شکند و تغییر زاویه می‌دهد.انواع آن عبارتند از:

 • تخت تک شکن: در این تخت‌ها، تنها در قسمت سر تخت قابل تغییر زاویه است.
 • تخت دو شکن : دراین تخت‌ها، قسمت سر و پای تخت قابل تغییر زاویه است.
 • تخت سه شکن : این نوع تخت، بهترین نوع تخت بیمارستانی است، زیر در این تخت‌ها، علاوه بر سر و پای تخت، یک قسمت متحرک دیگر بین این دو وجود دارد.
 • تخت چهار شکن : دراین نوع تخت‌ها، افزون بر سر و پای تخت، یک قسمت متحرک دیگر بین این دو وجود دارد، که در وسط خود دارای یک شکن دیگر است.

انواع تخت کلینیک تخصصی بر اساس نوع عملکرد

 1. تخت معاینه : تخت‌های معاینه از نوع تخت‌های دو شکن هستند. پایه‌های فلزی دارند.اکثر تخت‌های معاینه مکانیک هستند ولی نوع الکتریکی آن‌ها هم موجود می‌باشد. سطح روی تخت نیز چرم یا فوم می‌باشد.
 2. تخت بستری اطفال : بدنه و اسکلت این تخت‌ها بسیار محکم هستند. سایدهای نرده‌ای دارد. سطح تخت یک شکن، دو شکن یا سه شکن است. دارای چرخ‌های بزرگ برای جابه‌جایی راحت است.
 3. تخت اورژانس : تخت‌های اورژانس چرخ‌های بزرگ برای جابه‌جایی سریع و راحت دارند. محافظ‌هایی در اطراف تخت برای حفظ بیمار در هنگام جابه‌جایی تخت تعبیه‌شده است. قابلیت اتصال کپسول اکسیژن، کنترل‌های هیدرولیک، ضربه‌گیر، تسمه‌های ثابت نگه‌داشتن بیمار از جمله ویژگی‌های این نوع تخت‌ها است.
 4. تخت سی پی آر( CPR ) : ویژگی سطح این تخت‌ها این است که رسانای جریان الکتریسیته نیستند زیرا دستگاه‌های الکتروشوکی  احیای بیمارانی که دچار ایست قلبی شده‌اند حامل جریان برق هستند.  مقاوم در برابر فشاری هستند که به هنگام احیا به تخت وارد می‌شود. بخش‌های اورژانس و مراقبت‌های ویژه معمولا از این تخت‌ها استفاده می‌کنند.
 5. تخت ریکاوری : این نوع تخت دارای پایه‌های چرخ دار است. بیمار بعد از عمل از اتاق جراحی با این تخت به اتاق بستری منتقل می‌شود. حفاظ‌های بلند، ضربه گیر، پایه‌ی سرم و سبد نگهداری وسایل بیمار، از بخش‌های اصلی این تخت می‌باشد.
 6. تخت ژنیکولوژی یا زایمان : طراحی این تخت به طوری است که همه ی حالت‌های مختلف زایمان طبیعی را پوشش می‌دهد. مادر میتواند قبل و بعد و در طی زایمان در همین تخت معاینه شود و نیازی به جابه جایی وجود ندارد. تخت  زایمان از سه بخش اصلی تکیه‌گاه، محل نشستن و دراز کشیدن و محل قرارگیری پاهای بیمار تشکیل می‌شود. دارای ضربه‌گیر و چرخ‌های بزرگی برای حرکت سریع و راحت در راهرو‌ها و سطوح مختلف است.  انواعی از تخت‌های زایمان وجود دارد که در موارد نیاز به تخت جراحی یا حتی تخت انتقال بیمار تبدیل شوند. تخت زایمان یا ژیکولوژی
 7. تخت اتاق عمل : این تخت جهت عمل جراحی‌های مختلف در وضعیت‌های متفاوت در اتاق عمل بکار می‌رود. انواع تخت جراحی یک سطح بلند و ایستا را فراهم می‌آورند که همه موقعیت‌های بدن بیمار را پوشش دهد. متحرک بودن بخش‌های مختلف و امکان اتصال قطعات لازم از ویژگی همه تخت‌های جراحی است.سطح روی تخت که بیمار روی آن قرار می‌گیرد از جنس فلز، پلاستیک یا کامپوزیت فلز ساخته‌ شده است. این سطح روی یک‌پایه ستون که دو نوع ثابت یا متحرک است، قرار می‌گیرد.
 8. تخت دیالیز : این تخت ها توانایی تبدیل شدن به صندلی را دارند و چرخ  دار نیز هستند.در ساخت این نوع تخت، به بی حرکت ماندن بیمار و راحتی پرستار برای نگهداری بیمار دقت شده است.
 9. تخت ارتوپدی : این نوع تخت‌ها در انجام عمل‌های جراحی ارتوپدی کاربرد دارند. این تخت ها دارای سیستم تصویر برداری نیز هستند که امکان تصویربرداری با اشعه ایکس را فراهم می‌کنند. همچنین  محل‌هایی برای بستن و درست قرار دادن دست یا پای شکسته در بخش های مختلف تخت را دارا می‌باشد. تخت ارتوپدی
 10. تخت لگن خور : استفاده از لگن‌های متحرک که برای بیمارانی که از ناحیه لگن مشکلاتی دارند و امکان انجام کارهای خود را ندارند، مناسب بوده است. پایه های این نوع تخت ثابت بوده و دارای رنگ پودری الکترواستاتیک می‌باشند و همچنین کاربرد خانگی هم دارند.

نکات کلی در خرید تخت ها

 • استاندارد بودن تخت
 • درجه حفاظت بالا در برابر خطر مواد بیهوشی
 • قیمت مناسب، گارانتی و خدمات پس از فروش منظم
 • مناسب بودن ظاهر دستگاه
 • طراحی مناسب به طوری که وزن بیمار را تحمل کند
 • استفاده از چرخ‌ها و تشک آنتی استاتیک برای جلوگیری از شوک‌های آنتی استاتیک

تخت های بیمارستانی

 

 

 

 

10 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *