تهران، ساختمان پانامال

خیابان آزادی

شنبه تا چهارشنبه 9:00 - 17:00

ویژگی بهترین تشک بیمارستانی

همانطور که می‌دانیم تشک‌های بیمارستان جزو مهم ترین منسوجات بیمارستانی هستند. زیرا بیماران در تمام مدت بستری خود روی این تشک‌ها سپری می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی ویژگی بهترین تشک بیمارستانی و نکاتی درباره خرید تشک‌های بیمارستانی برای خریداران این اقلام، می‌پردازیم.

بهترین تشک بیمارستانی چه مزایایی دارد؟

تشک‌های بیمارستانی برای رفاه و آرامش بیماران باید دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشد. این ویژگی‌های خاص عبارتند از:

 • بهترین تشک بیمارستانی باید تحمل همه نوع وزنی را داشته باشند.
 • اندازه تشک بیمارستانی باید در استاندارد 200 سانتیمتر طول و 90 سانتیمتر عرض باشد.
 • باید قابلیت خم و تا شدن را داشته باشند.
 • ضد آب و ضد میکروبی باشند و به راحتی تمیز شوند.

تشک بیمارستانی

انواع تشک‌های بیمارستان

 1. تشک فنری: درون این تشک از فنرهای فلزی استفاده شده است. تعداد فنرها به طور یکسان در کل تشک قرار می‌گیرد تا همه قسمت‌های تشک بتواند بدن فرد را به درستی نگه‌دارد و بدن دچار انحناء در ناحیه کمر نشود. این نوع تشک برای افرادی است که بر روی شکم می‌خوابند. همچنین این نوع تشک هوا را به خوبی از خود عبور می‌دهند و موجب خنکی سطح و آسایش فردی می‌شوند که روی آن خوابیده است. همچنین این نوع تشک قیمت بسیار مقرون به صرفه ای دارد.
 2. تشک مموری فوم: این نوع تشک، جدیدترین و پرفروش‌ ترین تشک‌های بازار می‌باشد. همچنین این نوع تشک را پزشکان و متخصصان بیشتر از هر تشک دیگری توصیه می‌کنند. همچنین در تولید این تشک از چند لایه فوم استفاده می‌شود که می‌تواند فرم و شکل بدن را به خوبی حفظ کند و جلوی انحناء بدن، به‌ خصوص در قسمت کمر را بگیرد. دوام این نوع تشک بسیار بالا می‌باشد. همچنین استفاده از مموری فوم در تولید این نوع تشک، نیاز را به جابجا و سر و ته کردن تشک حذف کرده است.
 3. تشک مواج سلولی: درون این تشک‌ها حفره‌های حاوی هوا وجود دارد که این حفره‌ها با تغییر حالت بدن و فشار موجود، با پر و خالی شدن از هوا، نقاط فشار بدن را در حالت مناسبی قرار می‌دهد. به این وضعیت موج‌درمانی می‌گویند. تشک مواج به وسیله دو کانال مجزا فشار وزن بیمار بر روی بستر را در نقاط مختلف بدن جابه‌جا می‌کند و بدینوسیله از ثابت ماندن تمام فشار وزن بیمار در یک نقطه خاص جلوگیری می‌کند. این نوع تشک مناسب بیمارانی است که مجبور به استراحت طولانی‌مدت در رختخواب هستند و در معرض زخم بستر قرار دارند. درواقع این نوع تشک از ابتلا به زخم بستر پیشگیری می‌کند. همچنین با ویژگی موج‌درمانی این تشک، سیستم جریان خون بیمار و وضعیت پوست او بهبود پیدا می‌کند.
 4. تشک بادی: این تشک هم از هوا پر است و به‌گونه‌ای تولید شده که می‌تواند جلوی نشت هوا را بگیرد. این نوع تشک هم مانند تشک‌های مواج، نقاط فشار روی بدن بیمار را کم می‌کند و هوا در آن به آهستگی (100 لیتر در دقیقه) جریان دارد. این شرایط باعث می‌شود دمای معمولی پوست کاملا حفظ شود. همچنین پارچه به‌کار رفته در این تشک، بخار را جذب کرده و رطوبت اضافی را کاهش می‌دهد. به این صورت فرآیند درمان جراحت‌ها و زخم‌های بیماران را سرعت می‌بخشد. این تشک برای افرادی که توانایی حرکت ندارند و همچنین کسانی که شب‌ها به شدت عرق می‌کنند یا اختلال خواب دارند، مناسب است. همچنین تشک‌هایی در بازار وجود دارد که ویژگی‌های تشک بادی و تشک مواج سلولی را با هم ترکیب کرده و فرآیند درمان جراحت‌های بیمار را بهبود می‌بخشد. همچنین از ایجاد زخم بستر پیشگیری می‌کند.

راهنمای خرید تشک بیمارستانی

هنگام خرید تشک‌ بیمارستانی باید به یک سری نکات توجه کرد. این نکات به شرح زیر هستند:

 • تشک‌های فنری معمولا تا 114 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کنند. اما تحمل وزن تشک‌های فوم‌دار، 125 تا 180 کیلوگرم است. برخی از تشک‌هایی که مخصوص افراد سنگین‌وزن است، طوری تولید می‌شوند که وزن‌های بیش از 180 کیلوگرم را هم تحمل کنند. بنابراین تحمل وزن تشک نکته ای مهم هنگام خرید آن به حساب می‌آید.
 • یک تشک استاندارد معمولی را نمی‌توان روی تخت‌های قابل تنظیم، مانند آنچه که در بیمارستان‌ها وجود دارد، قرار داد. زیرا قابلیت تا شدن مانند تخت را ندارد. بنابراین هنگام خرید تشک مخصوص بیماران باید نوعی را خریداری کنید که مانند تخت بیمارستانی، قابلیت خم و تا شدن داشته باشد. همچنین به دلیل اینکه برخی از بیماران مجبور به استراحت طولانی‌مدت هستند، باید به ضخامت مناسب تشک‌ها هم توجه نمود. در واقع تشک باید آنقدر نازک باشد که بتواند خم و تا شود و در عین حال آنقدر ضخیم باشد که فرم بدن بیمار را به خوبی حفظ نماید.
 • تشک‌ بیمارستانی و مخصوص بیماران، از نوع فنردار یا فوم‌دار هستند. نوع فنردار آن ارزان قیمت است. البته تشک‌های فوم‌دار هم خیلی گران نیستند و از آنجایی‌که عملکردی بهتر از تشک‌های فنردار دارند، متخصصان خرید این نوع تشک را برای بیماران توصیه می‌کنند. گران‌ترین نوع تشک هم تشک مواج است که برای آسایش بیماران، بهترین نوع تشک به حساب می‌آید. بنابراین قیمت و مواد بکار رفته در آن مهم است.
 • بیشتر تشک‌های مخصوص تخت‌های بیمارستانی، حدود 200 سانتی‌متر طول و 90 سانتی‌متر عرض دارند. اما تشک‌های بزرگتر از این هم وجود دارد. قبل از خرید تشک باید اندازه‌های تخت‌ بیمار را بدانید و سپس تشک مناسب تخت بیمارستانی را خریداری کنید. بنابراین اندازه تشک نیز مهم است.

تشک بیمارستانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *