تهران، ساختمان پانامال

خیابان آزادی

شنبه تا چهارشنبه 9:00 - 17:00

لباس‌ بیمارستانی

مهم‌ترین هدف از پوشیدن لباس مخصوص (روپوش) در محیط‌های درمانی، داشتن امنیت بدنی در مقابل خطرات احتمالی و آلودگی است. دراین مطلب می‌خواهیم درباره ی انواع لباس‌های بیمارستانی و مزایا و…. آن‌ها صحبت کنیم .

دلیل استفاده از لباس بیمارستانی

بسیاری از ما هنگامی که در بیمارستان بستری می‌شویم و لباس بیمارستانی می‌پوشیم ، احساس آسیب پذیری می‌کنیم ، چراکه طبق تحقیقات انجام شده ، لباس بر عزت نفس افراد تاثیر می‌گذارد. اما باید بدانید که لباس بیمارستانی جدا از تاثیر منفی که بر روحیه افراد می‌گذارد ، مزایای بسیار زیادی دارد. هرکسی که یک آزمایشگاه یا کلینیک را اداره می‌کند ، باید به طور کامل لباس‌های بیمارستانی را برای بیماران خود داشته باشد. لباس‌های بیمارستانی  فقط شامل لباس بیمار نیست بلکه به کلیه لباس‌هایی که در محیط‌های درمانی ، داروخانه‌ها ، مطب‌ها ، آزمایشگاه‌ها و سایر مراکز درمانی استفاده می‌شود ، لباس‌های  بیمارستانی گفته می‌شود.

در حالی که به بیمارستان مراجعه می‌کنید ، ممکن است با چندین نفر از کارمندان مختلف که در مراقبت از شما درگیر هستند ملاقات کنید. از پرستاران گرفته تا پزشکان ، هر یک از کارکنان نقش مهمی در تیم مراقبت‌های بهداشتی شما دارند و لباس متفاوت می‌پوشند.

انواع لباس‌ بیمارستانی

 • لباس فرم کارکنان پذیرش، حسابداری و…..
 • لباس اعضای دخیل در مراقبت از بیمار  که به آنها گان گفته می‌شود.
 • لباس بیمار که معمولا به آن شان یا لباس یکبار مصرف بیمارستانی می‌گویند.

انواع لباس های بیمارستانی

 

لباس فرم بیمارستانی

لباس فرم بیمارستانی، لباسی است که پرسنل بیمارستان می‌پوشند. لباس فرم، بسته به دیزاین بیمارستان می‌تواند از مدل‌های مختلف و رنگ‌های متنوعی تشکیل شود. لباس بیمارستانی انواع مختلفی دارد و شامل کلیه لباس‌هایی است که در محیط درمانگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و مطب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای دوخت و تهیه لباس‌های بیمارستانی از پارچه‌های مختلفی استفاده می‌شود. پارچه ترگال ساده، پارچه ترگال کجراه، پارچه فلامنت، پارچه ویسکوز ساده و طرح دار، پارچه برزنت و پارچه تترون بیمارستانی از پرکاربردترین پارچه‌ها هستند که برای دوخت لباس‌های بیمارستانی از آن‌ها استفاده می‌شود.لباس فرم باید از جنس قابل قبولی تهیه شود که در اثر شستشو و خشکشویی مداوم که لازمه کار پرسنل بیمارستان در بخش پذیرش است، آسیب نبیند، همچنین رنگ آن نباید دچار تغییر و تحول شود و مناسب شخصیت افراد فعال در بیمارستان باشد. لباس فرم بیمارستانی تا جایی که وارد به اتاق عمل و محیط استریل نشود، کاربرد دارد.

انواع رنگ‌ها در لباس‌ فرم بیمارستانی

لباس‌های فرم کادر پزشکی معمولا سفید رنگ و بدون هرگونه زیبایی ظاهری هستند.اما رنگ سفید روشن باعث تنگی و انقباضات چشمی می شود. از این رو کادر اتاق عمل معمولا از روپوش آبی و سبز استفاده می کنند. همچنین رنگ سبز با تضادی که ایجاد می کند، سبب می شود که حواس جراح از رنگ قرمز (رنگ خون) پرت شود. اگر جراح مدام به رنگ قرمز نگاه کند، به مرور حساسیت خود را نسبت به این رنگ از دست می‌دهد که ممکن است هنگام عمل خطراتی برای بیمار به همراه داشته باشد.

در بخش کودکان، به منظور ایجاد فضای شاد و راحت، معمولا روپوش‌هایی رنگی استفاده می‌شود. لباس‌های فرم پزشکی معمولا یک تکه یا دو تکه و از جنس پلی استر یا پنبه هستند. از لحاظ جنس، روپوش باید مقاوم و راحت باشد و مانع حرکت سریع نشود. پارچه آن باید در مقابل شستشوی روزانه، مقاوم باشد و به راحتی اتو شود.

لباس سفید پزشکی

گان بیمارستانی

بخاطر اینکه افراد وارد محیط ایزوله اتاق عمل یا محیط های حساس بیمارستانی می‌شوند، نیاز به لباس دیگری است که به آن گان می‌گویند. گان بیمارستانی، نوعی لباس بهداشتی است که توسط جراحان، پرستاران، پزشکان و سایر پرسنل درگیر در مراقبت از بیمار در بیمارستان ها پوشیده می‌شود.

در گذشته گان‌ها باید سفید می بودند تا تأکیدی بر پاکیزگی آن‌ها و نیز همانند لباس‌های فرم پزشکی باشد. با این حال ترکیبی از روشنایی اتاق عمل و یک محیط سفید، باعث ایجاد فشار چشم روی جراح و دیگر پرسنل اتاق عمل می‌شود. تا دهه 1950 و 1960 ، اکثر بیمارستان‌ها به دلیل خصوصیات مفید رنگ سبز، گان‌های سفید را رها کرده بودند، زیرا دریافته بودند رنگ سبز با ایجاد محیطی با کنتراست بالا، سبب کاهش خستگی چشم و افزایش تشخیص لکه‌های قرمز خون می‌شود.

ویژگی‌های انتخاب گان جراحی

  • قابلیت حفاظتی
  • سبک و راحت
  • قابلیت تنفس
  • هزینه مقرون به صرفه
  • مسایل محیط زیستی
  • استریل بودن

انواع گان جراحی

انواع گان جراحی به دو دسته تقسیم می‌شود :

  1.  گان‌های یکبار مصرف: این گان ها  به دو صورت مچ کشدار و بدون مچ قابل استفاده است. بیشتر جراحان از نوع مچ کشدار آن استفاده می‌کنند . گان های به دو صورت استریل و غیر استریل عرضه می‌شود. بیشترین استفاده این لباس‌ها در اتاق عمل می‌باشد . گان‌های استریل در در پایان فرآیند دوخت داخل دستگاه استریل می‌شود و این گان‌ها کند زدایی و استریل شده و به صورت اتوماتیک بسته بندی می‌شود. ولی گان‌های غیر استریل به صورت دستی بسته بندی می‌شود.

  2. گان چند بار مصرف: این گان‌ها  از پارچه‌های چندبار مصرف که معمولا از پارچه‌های ترگال و عمدتا از جنس پنبه می‌باشد دوخته و آماده می‌شود. ویژگی مهم این لباس‌ها قابلیت چند باره استریل می‌باشد و عمدتا از رنگ‌های سبز و آبی می‌باشند دلیل استفاده از رنگ‌های آبی و سبز در تولید گان جراحی نگاه کردن به رنگ آبی و سبز می‌تواند باعث تقویت دید جراح به اشیای قرمز از جمله احشای خون‌آلود شود. نگاه کردن جزئی به چیزی سبزرنگ یا آبی ، می‌تواند چشم‌ها را به تغییرات رنگ قرمز حساس‌ تر کند.

گان مخصوص جراحی برای کادر درمان بیمارستانی

شان یا لباس بیمار

یکی دیگر از پوشش‌های بیمارستانی، لباس بیمار یا شان می‌باشد که باید به حالت فرم و هم دست باشد و با در نظر گرفتن قسمت‌های گوناگون رنگ و مدل نیز تغییر خواهد کرد. مدل لباس‌های بیمار همانند لباس‌های جراحی باید مطابق با نوع عمل بوده و برای بیماران مشکل ساز نباشد.

انواع شان

  • شان ساده: استفاده جهت پوشاندن میزهای لوازم جراحی و تخت های اتاق عمل و قسمت‌هایی از بدن بیمار است.
  • شان مایو: برای پوشاندن میز مایویی یا سینی مایو (مانند رو بالشی)
  • شان مخصوص پا: استفاده درعمل‌های جراحی دستگاه تناسلی یا ادراری و مقعدی
  • شان بزرگ سوراخدار: پوشاندن تمام بدن به جز محل جراحی که باز است.

طرز استفاده از شان

هنگام پوشاندن روی میز یا روی بیمار به وسیله شان استریل باید دقت داشت که لبه شان روی دست جراح یا پرستار را بپوشاند به طوری که فقط سطح زیر شان با بیمار و یا میز تماس داشته باشد. هنگام پهن کردن شان‌ها دست‌ها باید نه انقدر بالا گرفته شود که با چراغ سیالیتیک تماس پیدا کند و نه انقدر پایین آورده شود که با وسایل غیراستریل آلوده گردد.بخشی از شان که از سطح میز پایین تر است همیشه آلوده محسوب می‌شود و شان استریلی که پاره یا کثیف باشد قابل استفاده نیست.

بسته بندی لباس‌های یک بار مصرف بیمارستانی نیز با بسته بندی لباس‌های معمولی قدیمی متفاوت است. در لباس‌های قدیمی، بیشتر پروسه بسته بندی لباس با دست انجام می‌شد اما در روش‌های جدید برای لباس‌های یکبار مصرف از دستگاه های تمام مکانیزه که دست در آن نقشی ندارد استفاده می‌شود. این کار در اتاق‌های استریل که کلین روم نام دارند انجام می‌شود. این تفاوت بسته بندی باعث شده مدت زمان دوام لباس‌های بیمارستانی از حدود دو هفته به ۲ تا ۳ سال افزایش یابد.

شان مربوط به بیمار برای بستری شدن وی

مزایای استفاده از گان و شان یکبارمصرف بیمارستانی

گان و شان یکبار مصرف بیمارستانی مزایای  متعددی را برای پرسنل و کارکنان بخش درمان و سلامت و همچنین بیماران در مدت بستری کوتاه‌تر به همراه دارد. مصرف روزانه لباس‌های تمیز روبه افزایش است و در عین حال به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیمارستانی این نیاز به صورت روز افزون رو به ازدیاد است. گان و شان هر روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و محبوبیتشان هم به صورت روز افزون رو به رشد است. امروزه در بسیاری بیمارستان‌ها, هتل ها و رستوران‌ها , استفاده از منسوجات یکبار مصرف به دلیل بهداشتی بودن و همچنین راحتی دفع زباله پس از استفاده کاملاً نرمال و طبیعی است.

این محصولات معمولا از الیاف‌های غیر بافتنی و مصنوعی ساخته ‌می‌شوند که این موضوع باعث دوام بالای این اجناس, سبک بودن وزن و همچنین قیمت تمام شده مناسب است.  منسوجات غیربافتنی مناسب برای استفاده در محیط‌های بیمارستانی است که نیازمند بهداشت بالا است. این بهداشت بالا در نتیجه خصوصیات آنتی باکتریال پارچه و متریال مورد استفاده در لباس کار بیمارستانی و همچنین این مورد است که بلافاصله بعد از استفاده این نوع لباس دور ریخته می‌شود.در مقایسه با لباس‌های قدیمی بیمارستانی با پارچه کتان, که شسته میشود و سپس مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد, و ممکن است هفته‌ها بدون در نظر گرفتن استانداردهای بهداشتی نگهداری شود, لباس‌های یکبار مصرف فرصتی بی‌نظیر به منظور افزایش استانداردهای بهداشتی و کاهش ریسک انتشار عفونت‌های بیمارستانی نظیر نورو ویروس‌ها است.

7 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *