تهران، ساختمان پانامال

خیابان آزادی

شنبه تا چهارشنبه 9:00 - 17:00

گان بیمارستانی

بخاطر اینکه افراد وارد محیط ایزوله اتاق عمل یا محیط های حساس بیمارستانی می‌شوند، نیاز به لباس دیگری است که به آن گان می‌گویند. در این مطلب می‌خواهیم درباره گان جراحی و انواع آن و مزایای آن بپردازیم.

گان بیمارستانی چیست؟

گان بیمارستانی یکی از انواع لباس بیمارستانی می‌باشد که مخصوص اتاق عمل است. درواقع گان لباسی است که مخصوص جراح، پزشک، پرستار و سایر پرسنل در اتاق عمل می‌باشد. چند نوع گان بیمارستانی داریم که در ادامه به آن می‌پردازیم.

گان جراحی

 

تاریخچه گان جراحی

در ابتدا جراحان هیچ لباس مخصوصی برای انجام عمل جراحی نداشتند و تنها از پیش‌بندی استفاده می‌کردند که نه برای حفاظت از بیمار بلکه برای حفاظت از لباس خود جراح در برابر خون و کثیفی ناشی از انجام عمل پوشیده می‌شد. اما با گذشت زمان و کشف میکروب‌ها و برای جلوگیری از آلوده شدن بیمار به عوامل بیماری‌زا لباس جراحی پدید آمد. ابتدا لباس جراحان سفید بود اما رنگ سفید اتاق عمل و لباس باعث آزار چشم جراح می‌شد و رنگ آن با رنگ فعلی که توجه بیشتری را به رنگ قرمز خون جلب می‌کند، تغییر کرد. در دهه 1950 و 1960 ، اکثر بیمارستان‌ها به دلیل خصوصیات مفید رنگ سبز، گان‌های سفید را رها کرده بودند، زیرا دریافته بودند رنگ سبز با ایجاد محیطی با کنتراست بالا، سبب کاهش خستگی چشم و افزایش تشخیص لکه‌های قرمز خون می‌شد.

انواع گان بیمارستانی

 • گان یکبار مصرف: ویژگی ای که این گان ها دارند این است که بسیار سبک هستند و پوشیدن این گان ها برای جراحان خیلی راحت است. و این گان ها با اتیلت اکساید یا گاما استریل شده و بدون بافت هستند. و از آن جایی که یکبار مصرف هستند پس از استفاده دور انداخته می شوند. مسئله ای که وجود دارد این است که این گان ها تاریخ انقضا دارند و اگر 2 هفته از تولید آن بگذرد دیگر قابل استفاده نیستند.
 • گان های چندبار مصرف: این گان ها بر خلاف گان‌های یکبار مصرف، گان های چندبار مصرف هستند و هر بار که پزشک و کادر اتاق عمل از این گان‌ها استفاده می‌کنند، این گان ها دوباره شست‌ وشو داده می‌شوند و استریل شده و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گان ها معمولاً از جنس پنبه یا پلی استر می‌باشند. وجود تار و پود در پارچه‌ای که به عنوان پارچه‌ی گان استفاده می‌شود، خیلی مناسب نیست. زیرا در بین تار و پودها فضایی به وجود می‌آید که امکان حضور و رشد میکروارگانیسم‌ها وجود دارد. پس بهتر است که بافت پارچه گان به صورت تار و پود نباشد. تنها در پارچه‌ی ملحفه بیمارستانی وجود تار و پود حائز اهمیت است.

مزایای گان مناسب

ویژگی های یک گان مناسب عبارتند از:

 1. راحتی و سبک بودن گان
 2. هزینه مقرون به صرفه
 3. قابلیت تنفس
 4. قابلیت حفاظتی
 5. مسائل محیط زیستی

گان مناسب

نکاتی که موقع خرید گان باید توجه کرد

گان جراحی خوب و مناسب همانطور که در بالا گفتیم چند ویژگی دارد که قبل از خرید باید به آن ها توجه کرد. توجه به این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا شما بتوانید خرید بهتر و راحت تری را تجربه کرده و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. مشخصات این گان‌ها به شرح زیر است:

 • راحتی: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی هایی که گان جراحی باید داشته باشد این است که در هنگام استفاده بسیار راحت باشد. در واقع، همانطور که می دانید عمل جراحی، نیاز به حساسیت بسیار زیادی دارد و عدم راحتی لباس مورد استفاده در اتاق عمل، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. پس قبل از خرید گان جراحی، از راحتی آن اطمینان حاصل کنید.
 • عبور جریان هوا: یک گان جراحی مناسب، باید دارای جنس بسیار خوبی نیز باشد. برخی از گان های جراحی، به گونه ای ساخته می شوند که بتوانند هوا را از درون خود عبور دهند. این گان‌ها به جراحان کمک می‌کند که بتوانند استفاده بهتری از تجهیزات پزشکی داشته باشند و جنس آن‌ها، موجب آزار و اذیت جراحان نشود. همچنین استفاده چند ساعته از گان جراحی‌ای که هوا از آن عبور نکند، بسیار آزار دهنده است. پس قبل از خرید گان جراحی حتما به جنس آن توجه کنید و ترجیحا، گانی را خریداری کنید، که بتواند هوا را از خود عبور دهد.
 • محافظت در برابر عوامل خارجی: در محیط‌های بیمارستانی و به ویژه در اتاق عمل، احتمال کثیف شدن لباس‌ها بسیار بالا می‌باشد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که در اتاق عمل از گان جراحی استفاده می‌شود، وجود ویژگی محافظتی آن است. در واقع باید گفت که گان جراحی، باید بتواند از پزشکان و پرستاران در خصوص عواملی مانند خون ریزی و … محافظت کند. جنس خوب گان جراحی در این مرحله شرط بسیار مهمی است و توصیه می‌کنیم حتما به آن توجه نمایید. وجود دو قابلیت محافظت و همچنین عبور جریان هوا، دو عاملی هستند که به جنس گان مربوط بوده و می‌توانند بسیار تاثیر گذار در تشخیص خوبی این تجهیزات پزشکی داشته باشند.
 • قیمت: در هنگام خرید گان جراحی، باید به قیمت دقت نمود. چرا که هر پزشک و پرستاری، به طور دائم و به میزان بسیار زیادی، از گان جراحی استفاده می‌کند. بالا بودن میزان استفاده از این تجهیزات پزشکی نشان می دهد که یکی از مهم ترین ویژگی‌هایی که یک گان جراحی باید داشته باشد، قیمت مناسب است. قیمت گان جراحی باید به گونه‌ای باشد که پزشکان با توجه به میزان بالای مصرف خود، به راحتی آن‌ها را تهیه نمایند.

نحوه پوشیدن گان در اتاق عمل

نحوه پوشیدن گان بیمارستانی بسیار مهم است. چون اگر گان درست پوشیده نشود ممکن است استریل بودن آن از دست برود و غیراستریل شود و مجبور شویم از گان دیگری استفاده کنیم. زمانی که پک جراحی را باز می‌کنیم با به صورت زیر عمل کنیم:

 • گان را از قسمت داخلی گردن بلند می‌کنیم و بالا نگه می‌داریم.
 • زمانی که گان را بالا نگه داشته ایم نباید خیلی در هوا تکان دهیم.
 • دست ها را داخل آستین های گان می بریم و آن را می‌پوشیم.
 •  افراد حاضر در اتاق عمل بند گان را از پشت برای ما می‌بندند.

نحوه بستن گان

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *